Tbilisziben megkezdődött a a Grand Prix-sorozat harmadik tornája. Az első fordulóban négy játszma is döntéssel végződött, hárman sötéttel nyertek. Az orosz Alekszandr Griscsuk az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov nagy hibáját használta ki. A holland Anish Girivel szemben az orosz Peter Szvidler húzott vesztőt. Az azeri Sahriyar Mamedgyarov a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen győzött. Az orosz Jevgenyij Tomasevszkij a grúz Baadur Zsobavát kényszerítette megadásra. Két spanyol megnyitású parti döntetlennel ért véget, az orosz derbin Dmitrij Andrejkin és Dmitrij Jakovenko osztozott meg a ponton. Gyorsabban remizett a kubai Leinier Dominguez Perez és az azeri Tejmur Radzsabov.

IbilisiGP-r1-017

Érdekes, fordulatos, nagy hibákkal is tarkított játszmákkal kezdődött meg a GP-verseny. A viadal első győzelmét a holland Anish Giri érte el, aki Peter Szvidler elleni sikerével a virtuális világranglistán elérte a 2800 Élő-pontos álomhatárt. Az elméleti párbajt is megnyerte a 20 éves nagymester, felszakította Szvidler királyállását, kedvezőbb pozíciót ért el. A kritikus állásban a hétszeres orosz bajnok nagyot hibázott, azonnal fel is adta a partit, nem akarta futóvégjátékban vizsgáztatni ellenfelét.

kaszimgriscsuk_82

A rajtlistát vezető Alekszandr Griscsuk a félszláv védelem bonyolult változatában csatázott az üzbég Rusztam Kaszimdzsanovval. Az orosz nagymester kockáztatott, elképzelése bevált, Kaszimdzsanov rontott, majd remit ígérő hadállásban vesztőt húzott.

IbilisiGP-r1-019

Értékes győzelemmel rajtolt az azeri Sahriyar Mamedgyarov, a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen nyert. Vachier-Lagrave maga is nagy híve a szicíliai védelem Najdorf-változatának. Világossal nem tudott előnyt kicsiholni, királymanőverét követően gyanús lépések sorozatával került hátrányba, a sötét nehéztisztek betörése megpecsételte sorsát.

A hazai pályán versenyző Baadur Zsobava elkeserítette híveit. A taktikai csapás lehetőségét még jól észrevette, de a folytatást elhibázta. Az orosz Jevgenyij Tomasevszkij tisztelőnyét megőrizte, némi nehézségek árán anyagi előnyét érvényesítette.

A két spanyol megnyitású parti megerősítette a változat korábbi értékelését, a kubai Leinier Dominguez Perez és az azeri Tejmur Radzsabov gyorsan remizett. Az orosz derbin Dmitrij Andrejkin és Dmitrij Jakovenko a döntetlent ígérő huszárvégjátékot sokáig játszotta, de nem bírtak egymással.

Az első forduló eredményei:
Leinier Dominguez Perez (kubai, 2726) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2731) döntetlen (Spanyol megnyitás, 31)
Peter Szvidler (orosz, 2739) – Anish Giri (holland, 2797) 0 – 1 (Vezércsel, 29)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2775) – Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2759) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 41)
Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2705) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2810) 0 – 1 (Félszláv védelem, 35)
Dmitrij Andrejkin (orosz, 2737) – Dmitrij Jakovenko (orosz, 2733) döntetlen (Spanyol megnyitás, 60)
Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2716) – Baadur Zsobava (grúz, 2696) 1 – 0 (Királyindiai védelem, 47)